Anslut dig till vårt nätverk!

Ekonomi

"EU måste investera i innovativa ledare i skolor"

DELA MED SIG:

publicerade

on

Vi använder din registrering för att tillhandahålla innehåll på ett sätt du har samtyckt till och för att förbättra vår förståelse av dig. Du kan när som helst avsluta prenumerationen.

Androulla VassiliouVid det litauiska ordförandeskapets konferens om pedagogiskt ledarskap i Vilnius den 9 september höll utbildning, kultur, flerspråkighet och ungdomskommissionär Androulla Vassiliou följande tal:

"Det är ett nöje att vara här i dag för öppnandet av denna viktiga konferens om ledarskap inom utbildning. Jag är verkligen tacksam mot det litauiska ordförandeskapet för att ha organiserat denna händelse och för att sätta frågan om skolledarskap högt på den politiska agendan.

"Idag kommer vi att diskutera den centrala roll som ledarskap spelar i kvalitetsutbildning. Och vi kommer att titta på sätt att stödja och förbättra detta ledarskap i syfte att ge våra ungdomar en bättre utbildningsupplevelse.

Annons

"Det här är en avgörande uppgift - och den som den ekonomiska krisen har gjort allt mer angelägen. Våra utbildningssystem måste förändras för att bli mer relevanta. För detta ändamål vill vi förbättra våra lärares arbetsmiljö, för att förbättra kvaliteten på undervisningen så att vi kan förbättra våra elevers livsmöjligheter.

”Sex miljoner ungdomar över hela Europa saknar jobb - i vissa länder är över hälften arbetslösa.

"Och dessutom är 7.5 miljoner 15- till 24-åringar varken i arbete eller i utbildning. Deras utsikter kommer att förbli dystra, även efter krisens slut, såvida inte något görs snarast.

Annons

"Som kommissionen har påpekat under den årliga omfattande översynen av den europeiska planeringsterminen av medlemsstaternas ekonomiska och sociala politik är behovet av att ta itu med dåliga resultat i utbildningssystemen utbrett. Och faktum är att praktiskt taget alla medlemsstater behöver förbättra nivån på deras investering i utbildning och färdigheter.

"Men utöver att identifiera vad som inte fungerar, är nyckelfrågan hur vi åstadkommer förändring?

"Det här är en komplex fråga som det inte finns något enkelt svar på.

"I november förra året presenterade jag de europeiska utbildningsministrarna en strategi för att ompröva våra utbildningssystem och sätta oss på vägen mot en hållbar lösning. Vi har diskuterat dessa frågor i rådet, med ministrarna i alla medlemsstater, och det finns enighet om några viktiga punkter.

"En av dem är vikten av att stödja läraryrket.

"Lärare har en viktig roll, både för att förbättra skolprestanda och för att minska tidigt skolavgång - två viktiga frågor som framgår starkt av reflektionerna från den europeiska terminen. För att förbättra vårt stöd till lärare och utbildare kommer skolledarnas aktiva deltagande att vara avgörande.

"Jag använder termen" ledare ", inte" chefer ". Eftersom vi inte bara behöver" hantera "förändring, vi måste främja och driva den. Våra skolor och utbildningsinstitutioner måste aktivt söka förbättringar; och vi vill att de ska uppnå dessa förbättringar genom en kollektiv insats. För att detta ska kunna ske behöver vi ledare som kan inspirera andra människor - lärare, utbildare, studenter, föräldrar, lokala samhällen - att följa dem.

"Pedagogiskt ledarskap handlar om att ha en vision för framtiden och inspirera andra att göra den visionen till verklighet.

"En sådan vision skulle inkludera en skolmiljö där lärande och reflektion inte bara värderas utan också görs intressant och utmanande - för alla elever.

"Och eftersom lärare och utbildare spelar en så viktig roll, bör varje enskild lärare och utbildare också vara en livslångt lärande. I detta måste institutionens ledare också föregå med gott exempel. Effektiva ledare förbättrar kvaliteten på undervisningen genom att ge feedback och uppmuntran till alla personal som hjälper dem att uppdatera, förbättra och utöka sin kompetens.

"I denna vision måste det finnas nära och effektiva kontakter med lokalsamhället, med lokala arbetsgivare - detta är särskilt viktigt för yrkesutbildning, där samarbete med företag är avgörande, men det måste bli en del av utmaningen för allmän utbildning som väl.

"Att driva en utbildningsinstitution är ett mycket utmanande jobb.

"För att uppnå den vision jag beskriver måste ledarna för våra skolor och utbildningsinstitutioner förena entusiasmen, energin och kompetensen hos personal, elever, föräldrar och andra intressenter.

"Och för att göra detta krävs en specifik uppsättning färdigheter och personliga egenskaper.

”Sådana ledare är strategiska tänkare och experter inom pedagogik; men också resurschefer, bra kommunikatörer, problemlösare ... de har mod, optimism, motståndskraft, tolerans, emotionell intelligens, energi, engagemang och framför allt en törst efter lärande.

"Jag är säker på att du håller med mig - det är en lista!

"Och eftersom utbildningsvärlden måste förändras som svar på en snabbt föränderlig värld, så måste våra pedagogiska ledare utvecklas. De måste ständigt söka nya och effektivare sätt att organisera undervisning och lärande.

”Medlemsstaterna måste införa de nödvändiga förutsättningarna för att inspirera och innovativt ledarskap att slå rot och blomstra.

"För det första måste vi göra utbildningsledarskapet mer attraktivt. Vi måste allvarligt förbättra förmågan hos europeiska system att utbilda, rekrytera och behålla rätt personer i ledarroller.

"En aspekt av detta är att bryta ner könsgapet som har blivit mycket förankrat genom åren: vi måste locka fler kvinnor till ledarroller på sekundärnivå och fler män till ledarskap på primär nivå.

"När rätt personer är på rätt platser, måste vi ge dem utrymme och autonomi för att genomföra sina idéer, utveckla kapaciteten hos sina skolor och utbildningsinstitutioner för att förbättra och förnya i sin tur.

"Vi behöver skolor för att ha en effektiv och ansvarsskyldig autonomi.

"Naturligtvis är allt detta lättare sagt än gjort. Det är inte alltid lätt att hitta personer med rätt profil för att fylla lediga tjänster för skolchefer. Över hela Europa finns det den gemensamma utmaningen att rekrytera och behålla sådana människor.

"Rekryteringsproblem är tydligt kopplade till den stora arbetsbelastningen hos huvud och rektor. Studier har visat att de står inför stora och växande krav på sin tid, med dagliga administrativa krav som tar cirka 40% av sin tid.

"Våra pedagogiska ledare, om de verkligen ska vara strategiska tänkare och drivkrafter för förändring, måste befrias från rutinmässiga administrativa uppgifter. Utbildningsministrarna har redan kommit överens om att det måste göras en uttrycklig omdefiniering av ledningspersonalens roller så att de kan fokusera sina ansträngningar på att förbättra lärandet.

"I vissa länder är skoladministratörer anställda för rutinmässiga administrativa och budgetfunktioner. Det finns verkligen exempel på bästa praxis, och vi uppmanar länder att dela dessa.

"Ett annat exempel: i vissa medlemsstater ägnar skolledare mycket tid åt att ge systematisk återkoppling till lärare om sitt arbete. Att utveckla lärarnas kvalitet, stödja och vägleda nyutbildad lärare bör vara en kärnuppgift. Det bör vidare inkludera främjande av samverkande arbetskulturer, samordning av läroplanen och undervisningsprogram över ämnesområden.

"Som det är fallet med lärare i allmänhet står Europa också inför den överhängande pensionen för många chefer och rektorer. Denna utvandring ger både en stor förlust av erfarenhet och en möjlighet att rekrytera och utveckla en ny generation med de färdigheter och kompetenser som finns behövs idag.

"För att ta itu med denna utmaning uppmuntrar Europeiska kommissionen medlemsstaterna att bättre identifiera - tidigt i sin karriär - de lärare som har ledarskapspotential. Detta ger dem möjlighet att utveckla sina ledaregenskaper över tid.

"Vissa länder - och ett av dem är Litauen - har nu speciella ledarskapsakademier eller utbildningsprogram. Vi uppmanar fler länder att göra detsamma.

"Självklart räcker det inte med att rekrytera och behålla rätt personer i sig. Eftersom större ansvar ges till pedagogiska ledare krävs också större ansvar av dem. Ledarskapets uppgifter måste fördelas på nya och mer effektiva sätt, bland annat genom en lagarbete.

"Samarbetsledarskap, i motsats till ledarskap som investeras i enbart rektor, erbjuder en effektiv väg till skolförbättring.

"Inom en skola eller yrkesutbildningsskola kan flera anställda ta en ledande roll - antingen formellt eller informellt - enligt deras olika kompletterande expertis och kompetens. Detta påverkar inte de kärnkompetenser som krävs av chefer och rektorer; snarare är det understryker behovet av tydlighet och delning av ledarroller.

"Dessutom påminner det oss om att pedagogiskt ledarskap inte kan fungera i ett vakuum utan måste stödjas även utanför institutionen.

"Potentialen för framgångsrika reformer är större när de olika inblandade aktörerna arbetar tillsammans. Ministrar, lokala myndigheter, inspektörer, rådgivare, yrkesföreningar, arbetsgivare, fackföreningar och intressentgrupper, och inte minst föräldrar, har alla ett ansvar för att utforma visionen om högkvalitativt lärande för allt något som vi alla strävar efter.

"Damer och herrar,

Vi delar alla det litauiska ordförandeskapets önskan att främja bättre, mer effektivt och mer innovativt skolledarskap. Att sätta rätt personer i ledarroller; skapa rätt ledarskapsstrukturer; stödja dem både inom och utanför skolan - dessa måste vara de viktigaste målen för utbildningspolitiken i alla medlemsstater.

"Det är därför som mina tjänster arbetar nära det litauiska ordförandeskapet när de förbereder slutsatser som ska antas av utbildningsrådet i november om ämnet innovation inom pedagogiskt ledarskap.

"Dessutom har vi på EU-nivå ett antal politiska och finansiella instrument för att hjälpa medlemsstaterna och skolorna själva att utveckla kvalitetsledarskap inom utbildning.

"Strukturfonderna stöder till exempel åtgärder för att främja innovation inom ledarskap och professionell utveckling av ledare.

"Erasmus + -programmet som börjar nästa år kommer att ge en mängd möjligheter för pedagogiska ledare att engagera sig, tillsammans med sina kollegor utomlands, i partnerskap, forskning och internationella utbyten som hjälper till att utveckla innovativa metoder för utbildning, inklusive pedagogiskt ledarskap.

"Erasmus + kommer att tillhandahålla:

  • fler möjligheter för strategiska partnerskap mellan skolor för att möjliggöra utbyte av bästa praxis och samarbete för innovation;
  • fler incitament för tvärsektoriellt samarbete, till exempel mellan skolor, institutioner för högre utbildning eller företag;
  • mer personalrörlighet, för att stimulera lärare och hjälpa modernisera ledarskapet;
  • ett lättillgängligt verktyg för att främja innovativa tillvägagångssätt: eTwinning-plattformen, som för närvarande uppgraderas specifikt för att förbättra sina praktikgrupper; och
  • en ny åtgärd: ”policyexperiment” för att uppmuntra medlemsstaternas myndigheter i samarbete med skolledare att testa och genomföra innovativa tillvägagångssätt.

"Europeiska unionen stöder också det europeiska politiska nätverket för skolledarskap. Detta nätverk samlar 11 ministerier eller myndigheter, 7 intressentgrupper och 20 universitet för att främja ett effektivt pedagogiskt ledarskap med utgångspunkt i forskning och god praxis från hela Europa. Jag uppmuntrar dig att ta en titt på nätverkets webbplats.

"Det här är bara några av de sätt på vilka EU arbetar för att hjälpa medlemsstaterna att främja nya metoder för utbildningsledarskap.

"Jag är säker på att ni alla har egna idéer och erfarenheter att dela med sig av som kan bidra till spridningen av kvalitetsledarskap inom utbildning över hela Europa. Och i slutändan till bättre läranderesultat - och en ljusare framtid - för våra ungdomar.

"Jag är glad att det litauiska ordförandeskapet har gett oss möjlighet att diskutera dessa idéer, och jag ser fram emot resultatet. Jag önskar er en framgångsrik konferens. Tack."

Ekonomi

Hållbara stadstransporter står i centrum för European Mobility Week

publicerade

on

Omkring 3,000 städer i Europa deltar i årets Europeiska trafikantveckan, som startade igår och kommer att pågå till onsdagen den 22 september. Kampanjen 2021 har lanserats under temat "Säkert och hälsosamt med hållbar rörlighet" och kommer att främja användningen av kollektivtrafik som ett säkert, effektivt, prisvärt och lågemissionsalternativ för alla. 2021 är också 20-årsjubileet för den bilfria dagen, från vilken European Mobility Week har vuxit.

”Ett rent, smart och spänstigt transportsystem är kärnan i våra ekonomier och centralt för människors liv. Därför är jag på 20 -årsjubileet av European Mobility Week stolt över de 3,000 städerna i Europa och utanför för att visa hur säkra och hållbara transportalternativ hjälper våra samhällen att hålla kontakten under dessa utmanande tider, säger transportkommissionär Adina Vălean .

För detta milstolpeår har EU -kommissionen skapat ett virtuellt museum som visar veckans historia, dess inverkan, personliga berättelser och hur det kopplar till EU: s bredare hållbarhetsprioriteringar. På andra håll inkluderar aktiviteter i Europa cykelfestivaler, utställningar av elfordon och verkstäder. Årets evenemang sammanfaller också med en offentligt samråd om kommissionens idéer om en ny ram för rörlighet i städer, och Europeiska järnvägsåret med dess Anslutande Europa Express -tåg.

Annons

Fortsätt läsa

coronavirus

Kommissionen godkänner 500,000 XNUMX euro i portugisiskt system för att ytterligare stödja persontransportsektorn på Azorerna i samband med coronavirusutbrottet

publicerade

on

Europeiska kommissionen har godkänt ett portugisiskt system på 500,000 XNUMX euro för att ytterligare stödja persontransportsektorn i Azorerna i samband med coronavirusutbrottet. Åtgärden godkändes enligt statligt stöd Tillfälligt ramverk. Det följer ett annat portugisiskt system för att stödja persontransportsektorn på Azorerna som kommissionen godkände 4 juni 2021 (SA.63010). Enligt den nya ordningen kommer stödet att ske i form av direkta bidrag. Åtgärden kommer att vara öppen för kollektiva persontransportföretag i alla storlekar som är aktiva på Azorerna. Syftet med åtgärden är att mildra de plötsliga likviditetsbrister som dessa företag står inför och att hantera förluster som uppstår under 2021 på grund av coronavirusutbrottet och de restriktiva åtgärder som regeringen var tvungen att vidta för att begränsa spridningen av viruset.

Kommissionen fann att det portugisiska systemet överensstämmer med villkoren i den tillfälliga ramen. I synnerhet kommer stödet (i) inte att överstiga 1.8 miljoner euro per företag. och (ii) beviljas senast den 31 december 2021. Kommissionen drog slutsatsen att åtgärden är nödvändig, lämplig och proportionell för att avhjälpa en allvarlig störning i en medlemsstats ekonomi, i enlighet med artikel 107 b FEUF och villkoren i den tillfälliga ramen. På grundval av detta godkände kommissionen åtgärden enligt EU: s regler för statligt stöd. Mer information om den tillfälliga ramen och andra åtgärder som vidtas av kommissionen för att hantera de ekonomiska konsekvenserna av coronaviruspandemin kan hittas här. Den icke-konfidentiella versionen av beslutet kommer att göras tillgänglig under ärenumret SA.64599 i EU statligt stöd registrera sig på kommissionens tävlingens webbplats när någon sekretessfrågor har lösts.

Annons

Fortsätt läsa

Organisationen för ekonomiskt samarbete och utveckling (OECD)

EU samarbetar med andra OECD-länder för att föreslå förbud mot exportkrediter för kolkraftprojekt

publicerade

on

Organisationer för ekonomiskt samarbete och utveckling (OECD) har ett extra möte idag (15 september) och torsdag (16 september) för att diskutera ett eventuellt förbud mot exportkrediter för internationella koleldade kraftproduktionsprojekt utan åtgärdskompensation. Diskussionerna kommer att fokusera på ett förslag som EU och andra länder (Kanada, Sydkorea, Norge, Schweiz, Storbritannien och USA) lade fram tidigare denna månad. Förslaget stöder en grönare världsekonomi och är ett viktigt steg för att anpassa exportkreditbyråernas verksamhet till Parisavtalets mål.

Exportkrediter är en viktig del för att främja internationell handel. Som deltagare i OECD: s arrangemang om officiellt stödda exportkrediter spelar EU en stor roll i ansträngningarna för att säkerställa lika villkor på internationell nivå och för att säkerställa att det gemensamma målet att bekämpa klimatförändringar är enhetligt. EU har förbundit sig att avsluta biståndet för exportkrediter för kol utan att kompensera åtgärder, och åtar sig samtidigt på internationell nivå till en rättvis övergång.

I januari 2021 uppmanade Europeiska unionens råd till en global utfasning av miljöskadliga fossila bränslesubventioner på en tydlig tidtabell och till en resolut och rättvis global omvandling. mot klimaneutralitet, inklusive gradvis avveckling av kol utan kompenserande åtgärder i energiproduktion och, som ett första steg, omedelbart slut på all finansiering av ny kolinfrastruktur i tredjeländer. I sin handelspolitiska översyn i februari 2021 lovade EU-kommissionen att föreslå att exportkreditstödet för kolkraftsektorn omedelbart upphör.

Annons

I juni i år erkände G7-medlemmar också att fortsatta globala investeringar i icke-reducerad kolkraftproduktion var oförenliga med målet att begränsa den globala uppvärmningen till 1.5 ° C och lovade att avsluta nytt direkt statligt stöd för global kolkraftproduktion internationellt i slutet av 2021, inklusive genom statlig finansiering.

Annons
Fortsätt läsa
Annons
Annons
Annons

trend