Anslut dig till vårt nätverk!

Brexit

Viktiga stadssiffror bekräftar protest som kräver en affär för att rädda Cowley

DELA MED SIG:

publicerade

on

Vi använder din registrering för att tillhandahålla innehåll på ett sätt du har samtyckt till och för att förbättra vår förståelse av dig. Du kan när som helst avsluta prenumerationen.

Nyckeltal i Oxfords samhälle, akademi, lokala myndigheter, arbetskraft och näringsliv har välkomnat UNITE: s nya kampanj för ett Brexit-avtal. Flera större biltillverkare har utfärdat en allvarlig varning om konsekvenserna för den brittiska industrin av ett resultat utan avtal. Deras kommentarer kom till stöd för ett planerat evenemang på Cowley där lokala proeuropeiska aktivister samlades den 7-8 oktober för att säga nej till no affär, kräva en bra Brexit-affär för den brittiska bilindustrin, prata med UNITE-medlemmar hos Oxfords största industriella arbetsgivare, BMW Mini-anläggningen, skriver Colin Gordon.
Will Hutton är det en av de ledande ekonomikommentatorerna i landet och en tidigare Rektor för Hertford College, Oxford och chefredaktör för Than Observer. Han sade: "Det handlar inte bara om att undvika No Deal Brexit - det handlar om att säkra en affär som gör att BMW och dess leveranskedja kan fungera som de gör nu. Så länge ärendet är vi långt ifrån det, och UNITE-arbetare på Cowley Plant behöver varje uns stöd i sin kamp för sina jobb och sin framtid. Detta är inte vad Leave lovade i juni 2106, då de avfärdade vad som kunde hända med Cowley som Project Fear. De måste göras för att uppfylla sina löften. ” 
Richard Corbett, tidigare parlamentsledamot och ledare för Labour Party i Europaparlamentet, sa: "Vi fick höra att Brexit skulle vara enkelt, skulle hjälpa ekonomin och inte skulle störa våra försörjningskedjor eller export till EU. Johnson sa att han hade en "ugnsklar" affär. Det visar sig vara halvbakat och äventyrar jobb och försörjning och själva existensen av brittisk tillverkning. Vi behöver desperat en affär som håller vår obegränsade tillgång till den europeiska marknaden och minimerar den byråkrati som kommer att uppstå från att lämna den europeiska tullunionen. Och vi behöver det snabbt! "
Julie Ward, tidigare arbetsledamot och ledande aktivist i ett annat Europa är möjligt sa: "Mini i dess förflutna, nuvarande och framtida inkarnation är en symbol för den bästa brittiska designen och innovationen. Det är otänkbart att den konservativa regeringen riskerar att vi tappar basen för sin pågående produktion. Brexit i alla former är skadligt, men en no-deal kommer att vara förödande för samhällen som de som är grupperade runt BMW Cowleys verk. Det är dags för regeringen att sätta jobb och samhällen före ideologisk ställning och erkänna att vi behöver en hel del med EU, en som gynnar våra hårt arbetande samhällen. "
John Howarth, före detta Labour MEP för sydöstra England med sitt kontor i Cowley, sa: ”Framgången för BMW Mini på Cowley har baserats på europeiskt partnerskap och en effektiv gränsöverskridande leveranskedja. Det är skrämmande att en konservativ regering är villig att offra brittisk produktion av ett ikoniskt brittiskt varumärke på klippan av en ideologiskt motiverad "no deal" Brexit där samhällen som de som är beroende av Cowley kommer att drabbas. Det råder ingen tvekan om att en överenskommelse kan göras om Johnson och Gove är villiga att förhandla på allvar.
Dr Peter Burke, ordförande för Oxford for Europe, sa: "Vi visste alltid att det skulle bli svårt, komplext och smärtsamt att lämna Europeiska unionen. Inte ens experterna, och verkligen inte regeringen, insåg hur smärtsamt det skulle vara, inträffat mot bakgrund av pandemin. Regeringen fortsätter att stå på tribuner och ställa in tomma krav som den vet att EU inte kommer att gå med på. Det spelar bara kyckling med liv och försörjning för människor i den brittiska tillverkningssektorn, inklusive BMW. Det måste finnas en affär som skyddar inte bara export utan leveranskedjor. Annars kommer företag som BMW att flytta dit de flesta produkter säljs, dvs. inom EU: s inre marknad. Vi måste göra allt vi kan för att förhindra att det händer.
Sue Wilson, ordförande för kampanjgruppen Bremain i Spanien, som deltog i demonstrationen, sa: "Jag växte upp i Cowley och min pappa arbetade på bilfabriken i nästan 40 år. Det är lika mycket en del av mitt arv som Oxfords och det är under allvarligt hot. Vi lovades den enklaste affären i historien och friktionsfri handel. Istället är vi på en farlig väg mot ekonomisk skada, och allt kan undvikas. Gör inga misstag - ingen affär skulle skada bilindustrin och ekonomin i Oxford och Storbritannien under många år framöver. Det måste stoppas . Inget avtal skulle inte bara vara ett massivt regeringsmisslyckande, det skulle vara deras val. "
Tidigare Oxford stadsrådsledare Bob Price sa: "Motorföretag i hela Europa möter förluster på 100 miljarder pund under de närmaste fem åren om regeringen inte når ett handelsavtal med EU den här månaden. Tullar, regleringskontroller och andra handelshinder kommer att störa nära sammanlänkade försörjningskedjor och lägga till förödande kostnader som sannolikt kommer att innebära nedläggningar och jobbförluster över de 100 produktionsanläggningarna i Storbritannien. Effekten på Oxfords ekonomi skulle vara förödande."

UNITE unionen, sade den 2 oktober, och inledde sin "Get a Deal" -kampanj: "Medan vi inte längre är medlem i EU är det fortfarande vår största handelspartner och den framtida framgången för många av våra branscher beror på att få vårt nya förhållande rätt ... Vi behöver en affär som gör att fabriker kan fortsätta ta emot de komponenter de behöver för att skapa de produkter våra medlemmar producerar ... Ta en bransch, bil. Det är beroende av 1100 lastbilar som levererar delar från Europa varje dag för att det ska fungera framgångsrikt. Nu har lastbilsförare som transporterar dessa komponenter och andra varor till och från Europa utsikterna för gränskaos, förseningar och till och med böter ... Vår mycket djupa oro är nu att med bara några veckor tills vi lämnar en överenskommelse på anständiga villkor inte kommer att ske. Det är därför vi uppmanar våra medlemmar och deras familjer att sätta press på dem som kan leverera den affär som behövs. Covid-19-krisen har hotat vår hälsa och orsakat djup skada på vår ekonomi. Det finns all risk att vårt land kan uppleva sin värsta lågkonjunktur på 300 år. Ett dåligt Brexit-avtal eller inget Brexit-avtal kommer att göra saker värre för arbetande människor. Så vårt budskap till regeringen och till parlamentsledamöterna är tydligt: Få en affär."
Från Sunderland till Oxford fortsätter lokala åtgärder vid bilanläggningar över hela landet för att snarast framhäva No-Deal-hotet mot 800,00 jobb.
Prata med en fullsatt publik i Oxford Town Hall på natten till Brexit, 31st Januari 2020 sa den före detta borgmästaren och rådsledaren Bob Price: "Cowley-bilanläggningen har varit en grund i Oxford-ekonomin i mer än ett sekel. Mini är en global ikon - nästan 80% av de 200,000 XNUMX bilarna som rullar av linjen i Cowley varje år exporteras. De bidrar mycket till betalningsbalansen. 4,000 välbetalda jobb är beroende av anläggningen direkt tillsammans med ytterligare 1,500 XNUMX jobb vid motor- och reservdelsfabrikerna i Birmingham och Swindon, för att inte tala om de tusentals jobb i den bredare försörjningskedjan. Allt detta är i fara efter idag.
"BMW arbetar över hela Europa med en integrerad leveransoperation från Slovakien till Nederländerna och komponenterna i en Mini monterad på Cowley och andra BMW-modeller som monterats någon annanstans kan passera den brittiska gränsen tre eller fyra gånger under produktionsprocessen. Friktionsfri handel inom tullunionen och den inre marknaden är absolut nödvändig. Om handelsavtalet som kommer att förhandlas fram i år inte eliminerar gränskontroller och inte åtar sig Storbritannien att anpassa sig till miljö-, arbets- och säkerhetsstandarder. Miljoner kommer att läggas till produktionskostnaderna på Cowley och anläggningen kommer snabbt att bli olämplig.
"BMW vill stanna i Oxford, Plant Oxford är Heart of Mini. Men förlusten av den inre marknaden och tullunionen gör det mer troligt att framtida investeringar från de utländska biltillverkarna som dominerar den brittiska marknaden kommer att ske i EU27 inte Den relativt lilla brittiska marknaden för Minis skulle kunna levereras från det europeiska fastlandet. Vi måste väcka ett brådskande larm i vårt samhälle. Brexit sätter Oxfords bilindustris framtid i allvarlig fara. ”

Brexit

Europaministrarna säger att förtroendet för Storbritannien är lågt

publicerade

on

Kommissionens vice ordförande Maroš Šefčovič, som uppdaterade ministrarna om den senaste utvecklingen, sa att förtroendet måste återuppbyggas och att han hoppas kunna hitta lösningar med Storbritannien före årets slut. 

Europeiska ministrar som sammanträder för rådet (allmänna frågor) (21 september) uppdaterades om läget i förbindelserna mellan EU och Storbritannien, särskilt när det gäller genomförandet av protokollet om Irland/Nordirland.

Šefčovič uppdaterade ministrarna om den senaste utvecklingen, inklusive hans senaste besök i Irland och Nordirland, och ministrarna upprepade sitt stöd för EU -kommissionens tillvägagångssätt: ”EU kommer att fortsätta samarbeta med Storbritannien för att hitta lösningar inom ramen för protokollet. Vi kommer att göra vårt yttersta för att få tillbaka förutsägbarhet och stabilitet för medborgarna och företagen i Nordirland och för att se till att de kan få ut så mycket som möjligt av protokollet, inklusive tillgång till den inre marknaden. ”

Annons

Vice presidenten sa att många ministrar hade talat i debatten vid rådets möte med oro över om Storbritannien var en pålitlig partner. Frankrikes Europaminister Clement Beaune sa på sin väg in i mötet att Brexit och den senaste tvisten med Frankrike om AUKUS -ubåtsavtalet inte bör blandas ihop. Men han sa att det fanns en fråga om förtroende och sa att Storbritannien var en nära allierad men att Brexit -avtalet inte respekterades fullt ut och att förtroende behövdes för att kunna gå vidare. 

Šefčovič syftar till att lösa alla utestående problem med Storbritannien före årets slut. Om Storbritanniens hot om att använda sig av artikel 16 i protokollet som gör det möjligt för Storbritannien att vidta särskilda skyddsåtgärder om protokollet leder till allvarliga ekonomiska, sociala eller miljömässiga svårigheter som kan fortsätta eller leda till en omställning av handeln, sa Šefčovič att EU skulle behöva reagera och att ministrarna hade bett kommissionen att förbereda sig för eventuella händelser. Ändå hoppas Šefčovič att detta kan undvikas.

Nordirland upplever redan handeln, både i sin import och export. Detta beror till stor del på det mycket tunna handelsavtal som Storbritannien har valt att sluta med EU, trots att de erbjuds mindre skadliga alternativ. Eventuella skyddsåtgärder måste begränsas när det gäller omfattning och varaktighet. Det finns också ett komplicerat förfarande för att diskutera skyddsåtgärder som anges i bilaga sju till protokollet, vilket innebär att meddela den gemensamma kommittén, vänta en månad på att tillämpa eventuella skyddsåtgärder, om det inte finns extraordinära omständigheter (som Storbritannien utan tvekan kommer att hävda att det finns) . Åtgärderna kommer sedan att ses över var tredje månad, i det osannolika fallet att de visar sig vara välgrundade.

Annons

Fortsätt läsa

Brexit

Storbritannien försenar genomförandet av handelskontroller efter Brexit

publicerade

on

Storbritannien sa på tisdagen (14 september) att det försenar genomförandet av vissa importkontroller efter Brexit, andra gången de har skjutits tillbaka, med hänvisning till påtryckningar på företag från pandemin och den globala försörjningskedjan.

Storbritannien lämnade EU: s inre marknad i slutet av förra året, men till skillnad från Bryssel som införde gränskontroller omedelbart, steg det införandet av importkontroller på varor som livsmedel för att ge företagen tid att anpassa sig.

Efter att redan ha försenat införandet av kontroller med sex månader från den 1 april har regeringen nu skjutit behovet av fullständiga tulldeklarationer och kontroller tillbaka till 1 januari 2022. Säkerhets- och säkerhetsdeklarationer kommer att krävas från den 1 juli nästa år.

Annons

"Vi vill att företag ska fokusera på sin återhämtning från pandemin snarare än att behöva hantera nya krav vid gränsen, varför vi har lagt fram en pragmatisk ny tidtabell för att införa fullständiga gränskontroller", sa Brexit -minister David Frost.

"Företag kommer nu att ha mer tid att förbereda sig för dessa kontroller som kommer att fasas in under hela 2022."

Industrikällor inom logistik- och tullsektorn har också sagt att regeringens infrastruktur inte var redo att införa fullständiga kontroller.

Annons

Fortsätt läsa

Brexit

Hur EU kommer att bidra till att mildra effekterna av Brexit

publicerade

on

En EU -fond på 5 miljarder euro kommer att stödja människor, företag och länder som berörs av Storbritanniens utträde ur unionen, EU-frågor.

Du har nu möjlighet slutet av Brexit -övergångsperiodenDen 31 december 2020 markerade slutet på den fria rörligheten för människor, varor, tjänster och kapital mellan EU och Storbritannien, med negativa sociala och ekonomiska konsekvenser för människor, företag och offentliga förvaltningar på båda sidor.

För att hjälpa européerna att anpassa sig till förändringarna enades EU -ledarna i juli 2020 om att skapa Brexit-justeringsreserv, en fond på 5 miljarder euro (i 2018 -priser) som ska betalas fram till 2025. EU -länderna kommer att ta emot resurserna i decemberefter parlamentets godkännande. Parlamentsledamöter förväntas rösta om fonden under plenarsessionen i september.

Annons

Hur mycket kommer att gå till mitt land?

Fonden kommer att hjälpa alla EU -länder, men planen är att de länder och sektorer som är värst drabbade av Brexit ska få mest stöd. Irland toppar listan, följt av Nederländerna, Frankrike, Tyskland och Belgien.

Tre faktorer beaktas för att bestämma beloppet för varje land: vikten av handel med Storbritannien, värdet av fisk som fångas i Storbritanniens exklusiva ekonomiska zon och storleken på befolkningen som bor i EU: s maritima regioner närmast Storbritannien.

Annons
Infografik som förklarar Brexit -justeringsreserven
Infografik som visar hur mycket stöd enskilda EU -länder kommer att få från Brexit -justeringsreserven  

Vad kan finansieras av fonden?

Endast åtgärder som specifikt inrättats för att motverka de negativa konsekvenserna av Storbritanniens avgång från EU kommer att vara berättigade till finansiering. Dessa kan inkludera:

  • Investeringar i skapande av arbetstillfällen, inklusive kortsiktiga arbetsprogram, omskolning och utbildning
  • Återintegrering av EU -medborgare som har lämnat Storbritannien till följd av Brexit
  • Stöd till företag (särskilt små och medelstora företag), egenföretagare och lokalsamhällen
  • Bygga tullanläggningar och se till att gräns-, fytosanitära och säkerhetskontroller fungerar
  • Certifierings- och licenssystem

Fonden täcker utgifter mellan 1 januari 2020 och 31 december 2023.

Fiskeri och banksektorer

Nationella regeringar är fria att bestämma hur mycket pengar som går till varje område. Länder som är avsevärt beroende av fiske i den exklusiva ekonomiska zonen i Storbritannien måste emellertid åtaga ett minimum av sin nationella anslag till småskaligt kustfiske, liksom lokala och regionala samhällen som är beroende av fiskeverksamhet.

Finans- och banksektorn, som kan dra nytta av Brexit, är uteslutna.

Läs mer 

Fortsätt läsa
Annons
Annons
Annons

trend