Anslut dig till vårt nätverk!

Luftkvalitet

# COP24 - Polen, Europa och kol: trolling eller missförstånd?

DELA MED SIG:

publicerade

on

Vi använder din registrering för att tillhandahålla innehåll på ett sätt du har samtyckt till och för att förbättra vår förståelse av dig. Du kan när som helst avsluta prenumerationen.

Från början av COP24 har den internationella mediedäckningen kritiskt kritiserat händelsens polska värdar för deras "provokativ"Spotlighting av Polens kolindustri och bredare"kolavvikelse”. Kontroverserna i Katowice har antändt spänningar mellan Polen och Europeiska unionen över utsläppsmål, energitransitioner och landets varaktiga beroende av kolkraft. Under ytan kan de dock också hjälpa företrädare från industriländerna vid evenemanget att uppskatta hur mycket av ett offer de ber sina motsvarigheter från världens tillväxtmarknader att göra, skriver Louis Auge.

Katowice ligger alltid i kolgruvområdet Silesia och kommer alltid att vara ett kontroversiellt val för klimatförhandlingarna COP24. Michal Kurtyka, COP24s president och en statssekreterare i Polens energiministerium, beskriven beslutet att föra konferensen till Katowice som ett strategiskt försök att visa på en stad och en region som blir ombedd att övergå från sin livsnerven.

Annons

Medan utanför kritik av Polen är svåra, förklarar en närmare titt på det inhemska sammanhanget landets varaktiga koppling till kolkraft. Kolkonton för 80% av polens elproduktion och sysselsätter 85,000-personer som tjänar som en nyckelpelare i en ekonomi som bara har ansetts vara "utvecklade”De senaste tre månaderna.

Dessa faktorer är avgörande för att förstå Warszawas motstånd mot Europeiska unionens mål för minskning av koldioxidutsläpp och koldioxidutsläpp. Medan det mesta av Europa förväntar att vara kolfri av 2025, Polen nyligen meddelade det förväntar sig att kol uppfyller 60% av sina energibehov i 2030. Som Kuryka Ställ det: "Hur berättar man om en region med 5 miljoner människor - i över 70-städer över hela regionen - för att bara gå vidare, är din värld det förflutna?"

Naturligtvis är Polen knappast den enda COP24-deltagaren som förlitar sig på kol för att möta sina energibehov. Faktum är att polackerna bara säger högt vad ett antal framväxande ekonomier har sagt till det internationella samfundet i åratal. Viktiga aktörer i den globala klimat debatten, inklusive Indien och Kina men även Asean-länderna och de stora ekonomierna i Afrika söder om Sahara, är beroende av kol och kommer att fortsätta att göra det i årtionden framöver.

Annons

Medan kol har dött ut i andra delar av världen har Sydostasiens aptit för kol ökat. Med målet att uppnå universell tillgång till el av de tidiga 2030-erna och en projicerad 60% ökning I energianvändning av 2040 förväntas kolkraft svara för 40% av tillväxten i energibehovet i regionen.

Inte bara står Asien för närvarande för trekvart av den globala kolförbrukningen, men tre fjärdedelar av kolanläggningar, antingen i planeringsstadier eller under uppförande, är belägna i Asien. Även i Indien, där premiärminister Narendra Modi har prydt sig som en förespråkare för ren energi, fortsätter regeringen att bygga kolgruvor och växter. Som en överkomlig och lättillgänglig energikälla är kol grunden för kraftnätet i ett land där upp till 400 miljoner människor saknar fortfarande tillgång till pålitlig el.

Att byta från kol presenterar unika utmaningar för tillväxtländerna, de flesta arbetar fortfarande för att ge sina medborgare en tillförlitlig el. "Med tyskarna kan de säga" Vi flyttar från att köra en Corolla till en BMW ", medan vi fortfarande försöker få cykeln" sade Themisile Majola, Sydafrikas vice energiminister. "De talar om olika teknologier, vi talar om tillgång." Nya kommentarer från Världsbankens president Jim Yong Kim hjälpte till att lyfta fram denna dikotomi mellan industrins och framväxande ekonomier, med utvecklingsländerna inför energibrist och motverkat utanför press för att inte utnyttja kol.

Som Kim inkapslad Argumenten från utvecklingsländer: "Du har kommit till Afrika i Afrika som har lagt nästan inget kol i luften och du kan berätta för oss att vi inte kan ha basbelastningsström. Du är upprörd av klimatförändringarna, vi har nästan inget ansvar för att kolet sitter i luften och ändå säger du att vi inte kan utveckla och ha basbelastningsenergi eftersom vi inte kan använda en enda droppe fossilt bränsle för vår egna energibehov. Och jag kan säga, när jag hör det från våra ledare, från människor i industrin, på platser som Afrika, är det övertygande för mig. "

Vad är då vägen framåt för de COP24-deltagare som ser större brådska för att minska koldioxidutsläppen? En aveny är att ägna större fokus åt kolavskiljning och utnyttjande (CCU) eller förvaring (CCS) teknik. Dessa kan både minska utsläppen från kolanläggningar runt om i världen och minska dem från andra industriella källor. Enkelt uttryckt är CCS en process för att extrahera CO2 från atmosfären och lagra den, medan i CCU används CO2 för att göra andra ämnen, som plast, betong eller biobränslen.

En annan väg framåt: arbetar närmare hemmet. Kol har blivit det globala fossila bränslets bogeyman, men också olja och naturgas till stor del ansvarig för misslyckanden att möta globala utsläppsmål. Den fortsatta ökningen av växthusgasutsläppen, även om koldkraftproduktionen minskar över hela Europa och Nordamerika, har förklarats av en starkare efterfrågan på naturgas och olja på grund av lägre gaspriser och personer som kör längre avstånd.

Aktivisterna och grupperna som kritiserar Polen för sin inställning till COP24, eller pressande länder i Asien och Afrika för att byta teknik som de inte nödvändigtvis är utrustade med för att anta, kanske vill spendera lite av sin energi som lobbyar sina grannar för att ta upp mindre förorenande former av transport. Väste miljöaktivister kan i sista hand få en lättare tid att få sina landsmän ut ur sina bilar än att fråga asiater och afrikaner att göra energioffräder de kan ha råd med.

Luftkvalitet

Att driva en klimatneutral ekonomi: Kommissionen fastställer planer för framtidens energisystem och rent väte och lanserar #EuropeanCleanHydrogenAlliance

publicerade

on

För att bli klimatneutral 2050 måste Europa omvandla sitt energisystem som står för 75% av EU: s utsläpp av växthusgaser. EU: s strategier för integration av energisystemet och Hydrering, antagen idag (8 juli), kommer att bana vägen mot en mer effektiv och sammankopplad energisektor som drivs av de två målen för en renare planet och en starkare ekonomi.

De två strategierna presenterar en ny investeringsagenda för ren energi, i linje med kommissionens Nästa generation EU återhämtningspaketet och European Green Deal. De planerade investeringarna har potential att stimulera den ekonomiska återhämtningen från kronaviruskrisen. De skapar europeiska jobb och ökar vårt ledarskap och konkurrenskraft inom strategiska industrier, som är avgörande för Europas motståndskraft.

För att hjälpa till att genomföra denna strategi lanserar kommissionen idag European Clean Hydrogen Alliance med industriledare, civilsamhället, nationella och regionala ministrar och Europeiska investeringsbanken. Alliansen kommer att bygga upp en investeringsrörledning för uppskalad produktion och kommer att stödja efterfrågan på rent vätgas i EU. Alliansen kommer att bygga på principerna om samarbete, inkludering och öppenhet. Europeiska rena vätealliansens fokus ligger på förnybart väte, kompletterat under en övergångsperiod med väte med låga koldioxidutsläpp med mycket ambitiösa minskningar av koldioxidutsläppen jämfört med fossilbaserat väte.Tden europeiska lanseringen av European Clean Hydrogen Alliance kommer att direktuppspelas här vid 16h00.

Annons

Mer

Följ presskonferensen från vice verkställande direktör för European Green Deal Timmermans och Commissioner for Energy Simson live EbS.

Annons
Fortsätt läsa

Luftkvalitet

50 flygplatser nu # Carbon Neutral i Europa

publicerade

on

Framför COP25 på grund av avspark i Santiago de Chile nästa månad ger det europeiska flygplatshandelsorganet ACI EUROPE idag en uppdatering om de framsteg som flygplatserna har gjort för att leverera sitt åtagande att nå 100 koldioxidneutrala flygplatser med 20301. Detta åtagande är ett stort tillfälligt steg mot deras Net Zero fram till 2050 vision och löfte2 - som är en del av den bredare hållbarhetsstrategin för flygplatser3 lanserades i juni förra året av ACI EUROPE.

Med den framgångsrika uppgraderingen idag av sex Lapplands flygplatser4 som drivs av Finavia (den finska flygplatsoperatören) till nivå 3+ neutralitet i den globala koldioxidhanteringsstandarden, Airport Carbon Accreditation, finns det nu 2 koldioxidneutrala flygplatser i Europa5.

ACI EUROPA: s generaldirektör Olivier Jankovec sa: "Bara tre år efter att ha förbundit sig till 3 koldioxidneutrala flygplatser fram till 100, är ​​den europeiska flygplatsindustrin nu halvvägs för att uppnå detta mål. De 2030 flygplatser som har blivit koldioxidneutrala under koldioxidackreditering på flygplatsen välkomna över en -fjärden av kontinentens passagerartrafik - med en blandning av stora nav och mindre regionala flygplatser bland dem. ”

Annons

Koldioxidneutralitet representerar för närvarande den högsta nivån av koldioxidhanteringsprestanda under Airport Carbon Accreditation. För att nå det måste flygplatser minska koldioxidutsläppen från de källor som de kontrollerar så mycket som möjligt och kompensera för de återstående restutsläppen med investeringar i högkvalitativa koldioxidutjämningar. Koldioxidneutrala flygplatser på nivå 2+ i flygplatsens koldioxidackreditering måste visa att de genomför alla de åtgärder som krävs i programmet (kartlägga deras utsläpp, minska dem och engagera operativa intressenter på flygplatsens webbplats för att göra detsamma) innan de investerar i koldioxid förskjutningar.

Jankovec tillade: "Även om netto-nollkonceptet inte möjliggör kompensation, når det att nå koldioxidneutralitet först att flygplatser kan växa mot mer ambitiös koldioxidhantering och -restriktioner på ett progressivt sätt. Med den europeiska flygplatsindustrins åtagande att nå netto noll koldioxidutsläpp under deras kontroll fram till 2 en absolut prioritet, fortsätter Europas flygplatser sin stabila takt för att nå målstolparna mellan deras nuvarande koldioxidhanteringsnivå och det ambitiösa målet framöver.

Niclas Svenningsen, som är chef för klimatneutralt nu-initiativet vid FN: s ramkonvention för klimatförändringar (UNFCCC) i Bonn, Tyskland kommenterade: ”Vi är mycket glada att se fler och fler flygplatser i Europa uppnå sin hårt vunna koldioxidneutralitet varje år . Vi noterar att fartygsflygplatserna har skapat genom sina decennielånga framsteg inom flygplatsens koldioxidackreditering har ytterligare galvaniserats av den växande brådskan att svara på klimatnödet. »

Annons

Han tillade: «Europas flygplatser är fortfarande ett exempel att följa när det gäller icke-statliga åtgärder för att ta itu med klimatnödet. Samtidigt som de tittar på det stora målet att nå koldioxidutsläppen från Net Zero från deras verksamhet år 2050 fortsätter de sitt stegvisa arbete för att minska sin klimatpåverkan. Detta är exakt den typ av branschledarskap som vi behöver för att ta itu med den skrämmande och oöverträffade utmaningen som klimatförändringen representerar. ”

1Se pantsättningen här.

2Läs mer om Net Zero by 2050-åtagandet här. 

3Ladda ner din kopia av ACI EUROPE Hållbarhetsstrategi här.

4Lapplands flygplatser: Enontekiö (ENF), Ivalo (IVL), Kemi-Tornio (KEM), Kittilä (KTT), Kuusamo (KAO) och Rovaniemi (RVN)

5Ladda ner hela listan över koldioxidneutrala flygplatser här:
Den fullständiga listan över koldioxidneutrala flygplatser.pdf

IPCC (Intergo Governmental Panel on Climate Change) har uppskattat att luftfartygets totala CO2-utsläpp står för 2% av de globala utsläppens påverkan på klimatförändringarna. Av denna siffra står flygplatsernas egna verksamhet endast för upp till 5%.

Airport Carbon Accreditation är den enda globala standarden för kolhantering på flygplatser. Syftet är att uppmuntra och göra det möjligt för flygplatser att minska sina utsläpp. Inom dess ramar kan flygplatser bli ackrediterade på fyra gradvis ambitiösa nivåer av ackreditering: Kartläggning, reduktion, optimering och neutralitet. 

Det administreras oberoende, institutionellt godkänt och har redan fått beröm av International Civil Aviation Organization (ICAO), FN: s ramkonvention om klimatförändringar (UNFCCC) och Europeiska kommissionen (EG).

Airport Carbon Accreditation, som ursprungligen utvecklades och lanserades av ACI EUROPE i juni 2009, utvidgades till flygplatser i Asien och Stillahavsområdet i november 2011 (i partnerskap med ACI Asien och Stillahavsområdet) och till afrikanska flygplatser i juni 2013 (i partnerskap med ACI Afrika) , Nordamerikanska flygplatser i september 2014 (i samarbete med ACI-NA) och flygplatser i Latinamerika och Karibien i december 2014 (i samarbete med ACI-LAC).

För att ta reda på vilka flygplatser som är certifierade och deras certifieringsnivå, klicka här.

ACI EUROPE är den europeiska regionen Airports Council International (ACI), den enda internationella professionella föreningen för flygplatsoperatörer. ACI EUROPE representerar över 500 flygplatser i 45 europeiska länder. Våra medlemmar underlättar över 90% av den kommersiella lufttrafiken i Europa: 2.3 miljarder passagerare, 21.2 miljoner ton gods och 25.7 miljoner flygplan i 2018. Som svar på klimatnödsituationen, i juni 2019, åtog sig våra medlemmar att uppnå netto koldioxidutsläpp för operationer under deras kontroll av 2050, utan kompensation.

Fortsätt läsa

Luftkvalitet

Clarkson kallar ekokrigare #GretaThunberg 'bortskämd brat'

publicerade

on

Jeremy Clarkson (avbildad) har vägt in ekoaktivisten Greta Thunberg och kallat henne en "bortskämd brat".

Greta, 16, berättade för FN att hennes barndom hade förstörts av global förändring.

Annons

Hon sa: ”Jag borde inte vara här uppe. Jag borde vara tillbaka i skolan på andra sidan havet.

”Men ni kommer alla till oss för hopp.

"Hur vågar du.

Annons

"Du har stulit mina drömmar och min barndom med dina tomma ord."

Clarkson sa: ”Hur vågar du segla till Amerika på en kolfiberbåt som du inte byggde vilket kostade £ 15million, som du inte tjänade och som har en reservdieselmotor som du inte nämnde.

”Vi gav dig mobiltelefoner och bärbara datorer och internet.

"Vi skapade de sociala medierna du använder varje dag och vi driver bankerna som betalar för allt.

"Hur vågar du stå där och föreläsa oss, du bortskämda brat."

Han hävdade att vetenskapen kommer att lösa jordens problem "att inte scowla och skrika ab-dabs var femte minut".

Han avslutade: "Så var en bra tjej, håll käft och låt dem fortsätta med det."

Fortsätt läsa
Annons
Annons
Annons

trend