Anslut dig till vårt nätverk!

EU: s lagstiftning

Trätt i kontor av nya medlemmar vid domstolen och tribunalen

DELA MED SIG:

publicerade

on

100000000000018500000211ABE42000Antalet generaladvokater vid EG-domstolen utökas till nio – en förklaring1 fogas till slutakten från den regeringskonferens som antog Lissabonfördraget anges att "om, i enlighet med artikel 252, första stycket, i fördraget om upprättandet av Europeiska unionen, domstolen begär att antalet generaladvokater Allmänt ökas med tre (till elva i stället för åtta) kommer rådet genom enhälligt beslut att godkänna en sådan ökning. I så fall, håller med om att Polen kommer, som är fallet för Tyskland, Frankrike, Italien, Spanien och Storbritannien redan har en permanent generaladvokat och inte längre deltar i rotationssystemet, medan det nuvarande rotationssystemet kommer konferensen att rotera i fem generaladvokater i stället för tre.

På 16 januari 2013 begärde domstolen att antalet generaladvokater ska utökas med tre. Den påpekade särskilt att efter de successiva anslutningarna av nya medlemsstater till EU och på grund av både anpassning av EU: s institutionella ram i samband med Lissabonfördragets ikraftträdande och de nya behörighetsområden som tilldelats domstolen genom fördraget, antalet fall har ökat konstant under ett antal år.

Rådet beslutade genom beslut av 25 juni 2013 att öka antalet generaladvokater till nio från och med den 1 juli 2013 och elva med verkan från 7 oktober 2015.

Genom beslut av 16 oktober 2013, företrädare för regeringarna i medlemsstaterna som utses Maciej Szpunar som generaladvokat för perioden från 16 oktober 2013 till 6 oktober 2018.

På grund av Uno Lõhmus avgång utsåg företrädare för medlemsstaternas regeringar genom beslut av den 26 juni 2013 Küllike Jürimäe, domare vid tribunalen, till domare vid domstolen under perioden från den 6 oktober 2013 till den 6 oktober 2015. Genom beslut av den 16 oktober 2013 utsågs Lauri Madise till domare vid tribunalen för perioden 6 oktober 2013 till 31 augusti 2016.

I samband med den partiella förnyelsen av medlemskap i tribunalen, genom beslut av 16 oktober 2013 företrädarna för regeringar medlemsstaternas förnyade mandatperioden för Irena Pelikánová för perioden 1 September 2013 till 31 augusti 2019.

Vid det högtidliga mötet hölls i dag i Luxemburg, de nya ledamöterna i domstolen och tribunalen Europeiska unionens avlade ed på deras inträde in i kontor.

Annons

Meritförteckning för Maciej Szpunar

Born 1971; grader i lag från universitetet i Schlesien och College of Europe, Brygge; Läkare i lag (2000); habilitated doktor i rättsvetenskap (2009); Professor av lag (2013); Gästforskare vid Jesus College, Cambridge (1998), University of Liège (1999) och Europeiska universitetsinstitutet i Florens (2003); advokat (2001-08), ledamot av utskottet för internationell privaträtt i civilrättsliga kodifiering kommissionen inom ramen för justitieministeriet (2001-08); medlem i styrelsen för Academy of European Law, Trier (från 2008); medlem i forskargruppen på befintliga EG-civilrätt (regelverk Group) (från 2006); Statssekreterare i byrån för kommittén för europeisk integration (2008-09), sedan i utrikesministeriet (2010-13); Vice ordförande i den vetenskapliga styrelsen för Institute of Justice; Agent av den polska regeringen i ett stort antal fall innan unionsdomstolen; Chef för den polska delegationen vid förhandlingarna om fördraget om stabilitet, samordning och styrning inom Ekonomiska och monetära unionen; medlem av redaktionen av ett antal juridiska tidskrifter; författare till ett flertal publikationer inom områdena europeisk lagstiftning och internationell privaträtt; Generaladvokat vid domstolen sedan 23 oktober 2013.

Curriculum vitae Küllike Jürimäe

Född 1962; juristexamen vid universitetet i Tartu (1981-86); Assistent till åklagarmyndigheten, Tallinn (1986-91); Diplom, estniska diplomatskola (1991-92); Juridisk rådgivare (1991-93) och chefsjurist vid handelskammaren och industri (1992-93); Judge, Tallinn Court of Appeal (1993-2004); European Masters i mänskliga rättigheter och demokratisering, universiteten i Padua och Nottingham (2002-03); Domare vid tribunalen från 12 maj 2004 till 23 oktober 2013; Domare vid domstolen sedan 23 oktober 2013.

Curriculum vitae lauri Madise

Född 1974; grader i lag (universiteten i Tartu och Poitiers); Rådgivare vid justitieministeriet (1995-99); Chef för sekretariatet för utskottet för konstitutionella frågor i det estniska parlamentet (1999-2000); Domare vid hovrätten, Tallinn (från 2002); Medlem av domarnas delegationen (från 2005); deltagande i lagstiftningsarbetet om konstitutionell rätt och förvaltningsrätt; Domare vid tribunalen sedan 23 oktober 2013.

Dela den här artikeln:

EU Reporter publicerar artiklar från en mängd olika externa källor som uttrycker ett brett spektrum av synpunkter. De ståndpunkter som tas i dessa artiklar är inte nödvändigtvis EU Reporters.
Annons

Trend