bannerannons

#CECIMO stärker dialogen med politiker med skapandet av nya tillsatsproduktionskommitté

| December 6, 2018

CECIMO har skapat en ny kommitté för tillsatsproduktion (AM). Den nya utskottet kommer att vara den främsta plattformen för att diskutera EU: s politiska utmaningar och möjligheter inom AM. Med denna åtgärd har CECIMO: s generalförsamling formaliserat föreningens ställning som European Association för hela värdekedjan i AM Industry i Europa.

Utskottet kommer att fungera som ett paraply för alla CECIMO: s nuvarande verksamhet - teknisk, statistisk, ekonomisk, näringsliv och kommunikation - som röst för tillskottstillverkningsteknologi på europeisk nivå.

"Den europeiska industrins framtid ligger i industrialiseringen av innovativ teknik, till exempel Additive Manufacturing. Med inrättandet av denna kommitté tillåter vi alla AM-företag att prata med en enda, auktoritativ och expertröst i EU-ämnen som påverkar deras konkurrenskraft, innovation och tillväxt ", säger nyutnämnd CECIMO AM-utskottets ordförande Stewart Lane, företagsledare på Renishaw plc .

Utskottet kommer att förlita sig på mer än 350 AM-organisationer med ledande kompetens som sträcker sig över 15 nationella föreningar som representeras av CECIMO på europeisk nivå. "AM flyttar snabbt från prototyping till seriell produktion i en rad olika sektorer. Vi är på väg att se teknikens industriella upptag i Europa. Nu är det mer än någonsin viktigt att garantera en permanent, expertdriven dialog med EU: s politikare för att skapa ett blomstrande ekosystem för AM. Vår förening har varit i framkant av denna insats under en mycket lång tid. Med denna kommitté förnyar vi vårt engagemang för detta mål, säger CECIMOs generaldirektör Filip Geerts.

Den nya AM-kommittén kommer att fokusera på breda ämnen som är avgörande för industrialiseringen av AM i Europa, såsom rätt EU-regelverk, utveckling av arbetskraft, handel och AM-relaterad statistik. Det kommer också att bygga på arbetet i den befintliga AM-arbetsgruppen, där CECIMO-medlemmar utesluter särskilda politik- och affärsämnen för att utbyta åsikter om och föreslå gemensamma steg. han

För mer information, se hemsida eller kontakta Vincenzo Renda. Du kan också titta och dela den här korta videon, med CECIMO: s generaldirektör Filip Geerts, som förklarar sin verksamhet och den nya Additiv Manufacturing Committee.

Apå CECIMO

CECIMO är den europeiska sammanslutningen av maskinverktygsindustrier och relaterad tillverkningsteknik. Det representerar 15 nationella föreningar för additiv tillverkning (AM) teknik över hela Europa. Genom medlemsländer över hela kontinenten representerar CECIMO 350 ledande AM-företag, med medlemmar som spelar en viktig roll i en mängd olika kritiska delar av AM-värdekedjan - från utbudet av alla olika typer av råvaror för tillsatsframställning och utveckling av mjukvara, maskintillverkning och efterbehandling. CECIMO ser fram emot att avancera med denna viktiga framväxande teknik.

Kommentarer

Facebook kommentarer

Taggar: , , ,

Kategori: En framsida, EU

Kommentarer är stängda.