Anslut dig till vårt nätverk!

Frankrike

Paris kröntes till världens bästa gömda barstad

DELA MED SIG:

publicerade

on

En ny studie av Radikal lagring analyserade antalet speakeasies i varje stad, Google recensioner och antalet följare på Instagram för att skapa The Speakeasy Index. 

Viktiga resultat:

  • Paris är världens speakeasy-huvudstad, med den högsta poängen på vårt index (9.42/10), med många dolda staplar att välja mellan.
  • Det finns 16 speakeasies totalt i paris, tvåa på listan är Bangkok med 11 speakeasies, Följt av London med 10.
  • London, Sarajevo och Berlin är hem för några av världens mest dolda speakeasies med färre än 400 Instagram-följare och Google-recensioner.
  • Paris mest hemlighetsfulla speakeasy is Le Bistrot Des Cinéastes, med enligt 500 Instagram följare.
  • Sydney är Australiens bästa speakeasy-plats, medan Dubai och Singapore erbjuder de bäst gömda dryckesställena i Asien. 

Finding a great place where they can relax and grab a drink on holiday is an important part of many travellers’ holidays.  Many large cities across the globe have some wonderful hidden bars (speakeasies), that offer a range of exciting drinks (wines, beers, cocktails, and mocktails) for the weary traveller and residents alike.

Denna nya studie av resetrendanalytiker på Radikal lagring avslöjar de bästa platserna för de bäst dolda barerna genom att titta på Googles recensioner, antalet speakeasy-barer och antalet Instagram-följare för att ge en definitiv ranking.

De 50 bästa städerna i världen för speakeasies

RangStadAntal dolda staplarGenomsnittliga Instagram-följareGenomsnittligt Google-betygSpeakeasy indexpoäng
1paris1613,7534.49.42
2Bangkok115,9534.58.93
3london104,8844.68.80
4rom1014,9184.48.56
5berlin101,6064.38.53
6New York1025,2884.38.23
7Liverpool610,0384.78.22
8Las Vegas714,7544.58.21
9Los Angeles714,3334.38.04
10Aten52,5214.58.00
11Perth42,7314.67.96
12amsterdam511,4114.57.90
12manchester513,4774.57.89
14Dubai32,4464.67.86
15belgrad22,2954.97.83
15Ibiza23,2304.87.83
17birmingham35,5404.67.81
18Sydney4100714.77.79
18Singapore35,4114.67.77
20Bologna23,3324.67.71
20zurich22,1794.87.69
22New Orleans25,1614.67.68
22Seoul37,5754.47.66
24Hongkong311,6304.57.65
24wien26,3144.77.65
26Montreal311,3204.67.62
27Adelaide26,7114.57.59
28budapest27,9804.67.57
29Phoenix425,0494.57.56
30Frankfurt13,9674.77.56
31San Francisco35,5474.67.55
31Hamburg13,8504.77.54
33Manila16064.57.54
33Hanoi11,7354.67.51
33Houston410,4274.17.51
36Ho Chi Minh City13,2404.67.50
36Stockholm25,8894.57.49
38Cape Town212,4004.77.45
39Köpenhamn23,7144.57.44
40Miami529,0574.37.43
41istanbul25,1934.37.42
42Nottingham537,9854.37.40
43Barcelona747,6364.47.37
44Melbourne216,6004.77.36
45sarajevo1754.27.34
46Torino18,7694.47.29
47Tokyo15,6874.37.29
48chicago673,4114.57.12
49Milano222,2504.57.08
50BUENOS AIRES294,5004.35.78

Den bästa staden att besöka speakeasies är Paris, Frankrike, med ett betyg på 9.42 av 10 på vårt speakeasy-index. På andra plats kommer Bangkok, Thailand med poängen 8.93, följt av London, Storbritannien på tredje plats med 8.80.

Några av Paris bästa speakeasies

Annons

Den mest populära speakeasy i Paris är Little Red Door. Denna hemliga bar har över 45,000 4.4 Instagram-följare, så en mycket populär bar för staden och ett genomsnittligt Google-betyg på 2,000 från över XNUMX XNUMX recensioner. Little Red Door beskriver sig själv som ett "cocktailunderland", som erbjuder ett "universum av cocktails och smaker".

Andra populära dolda barer i Paris inkluderar The Syndicates (35,900 27,800 Instagram-följare), Candelaria (17,400 XNUMX följare) och Serpent A Plume (XNUMX XNUMX följare).

Baren med minst Instagram-följare är Le Bistrot Des Cinéastes med 483, vilket kan anses vara den bästa speakeasy för den som vill ha en mer hemlighetsfull och lågmäld barupplevelse.

SpeakeasyInstagram-anhängareGoogles betygGoogle recensioner
Lilla röda dörren45,7004.42,252
Syndikaten35,9004.51,287
Candelaria27,8004.32,310
Orm En Plume17,4004.1395
Lavomatikerna13,3004.11,831
Le Bar De La Maison Souquet13,2004.8573
Mezcaleria11,5004.1744
Hembrännare9,6154.52171
The Epicier10,0003.9776
19059,7984.5286
Rehab9,3014.6136
Hemlighet 87,2934.354
Gyllene löfte4,8424.7368
Ingen ingång2,1824.7351
Le Liquorium1,7414.4168
Le Bistrot Des Cinéastes4834.6830

För fullständig forskning inklusive de 50 bästa städerna för dolda barer, de bästa speakeasies och städer med de mest dolda barerna.

Giacomo Piva, analytiker och medgrundare för resetrender, kommenterar resultaten Radikal lagring hade detta att säga: 

"Att stöta på dolda barer när du besöker en stad är alltid ett spännande fynd, men med sådana som TikTok och Instagram som gör dolda barer mer populära än någonsin, har de nu blivit en del av resplanen för människor som besöker nya städer.

“As our research shows, there are some hidden bars that have very few reviews, which suggests some may well be more hidden than others, However, it is worth considering that not all hidden bars will be disguised from the public, as they wouldn’t have enough custom to remain open.”

Metodik

I denna studie definierade vi speakeasies som barer som refererar till sig själva som en speakeasy, eller är en dold eller hemlig bar. Dessa barer är vanligtvis på obskyra platser eller har dolda ingångar som medvetet inte skulle vara uppenbara för någon som går förbi. På grund av speakeasies hemlighetsfulla karaktär kan det finnas fler runt om i världen som inte nämns online och som inte kunde inkluderas här.

Vi använde data från Google Maps-recensioner och Instagram för att fastställa ett indexpoäng för var och en av speakeasiesna och rankade sedan speakeasiesna baserat på deras indexpoäng.

Så här beräknades viktningen för index som bidrar till i genomsnitt 10/10 poäng: 

  • Genomsnittligt Google-recensioner = 10 %
  • Genomsnittliga Google-betyg = 10 %
  • Instagram-följare = 30%
  • Antal speakeasies/dolda barer i staden = 50%

Om Radical Storage

Radikal lagring (tidigare BAGBNB) är experter på bagageförvaring som tillhandahåller ett nätverk av bekväma och säkra bagagetjänster för semesterfirare, backpackers och affärsresenärer i över 600 städer runt om i världen sedan 2017.

Genom att arbeta med lokala partners och företag hjälper Radical Storage att göra en semester eller affärsresa lättare och roligare, och tar hand om resenärers tillhörigheter när de utforskar sin destination.

Dela den här artikeln:

EU Reporter publicerar artiklar från en mängd olika externa källor som uttrycker ett brett spektrum av synpunkter. De ståndpunkter som tas i dessa artiklar är inte nödvändigtvis EU Reporters.

Trend