Anslut dig till vårt nätverk!

Ukraina

Ingen kommentar från WhiteBIT angående undertecknandet av ett sponsoravtal med Barcelonas fotbollsklubb.

DELA MED SIG:

publicerade

on

Kryptovalutaväxlingsplattformen WhiteBIT vägrade kommentera artikeln som publicerades i spansk media om att det ukrainska företaget förhandlar om ett samarbete med fotbollsklubben "Barcelona". Nyheten nämner särskilt ett sponsringsavtal som skulle innehålla företagets logotyp på ärmen av FC Barcelonas uniform.

Redaktionen skickade en begäran om att kommentera denna information. WhiteBIT:s VD Volodymyr Nosov svarade: "Inga kommentarer." Faktum är att Nosov inte bekräftade, och han förnekade inte heller att hans företag håller på att förhandla med en av de mest titulerade fotbollsklubbarna i världen

WhiteBIT:s VD Volodymyr Nosov

Det spanska produktiva sportmediet Mundo Deportivo rapporterade att den ukrainska kryptovalutabörsen WhiteBIT är den främsta utmanaren att teckna ett avtal med FC Barcelona. Klubben arbetar för närvarande intensivt med ett reklamavtal för ärmen på sin uniform – en av tillgångarna som kan ge FC "Barcelona" mest inkomst.

Enligt nyhetsbyrån har WhiteBIT lagt ett fantastiskt erbjudande och fått tillstånd från klubbens varumärkesavdelning att förhandla på högsta nivå för att skriva på ett kontrakt, som förmodligen kan skrivas på nästa vecka.

Det rapporterades att avtalet med den tidigare sponsorn, det turkiska företaget Beko, har upphört. I sin rätt att placera sin logotyp på ärmen av klubbens uniform har WhiteBIT kringgått Turkish Airlines och tävlar för närvarande med OneFootball-plattformen. Men enligt Mundo Deportivo är erbjudandet från den ukrainska kryptovalutabörsen ännu det mest fördelaktiga för ledningen av den spanska fotbollsklubben. FC Barcelona har som bekant även sponsoravtal med Spotify och Nike.

Tidigare köpte WhiteBIT kristallmikrofontrofén till vinnaren av "Eurovision - 2022" Kalush Orchestra för 900 tusen dollar som en del av en välgörenhetsauktion. Alla medel riktades till att hjälpa den ukrainska försvarsmakten.

Annons

Dela den här artikeln:

EU Reporter publicerar artiklar från en mängd olika externa källor som uttrycker ett brett spektrum av synpunkter. De ståndpunkter som tas i dessa artiklar är inte nödvändigtvis EU Reporters.

Trend