Anslut dig till vårt nätverk!

Regionkommittén (ReK)

Ungdomsarbetslöshet: Regionerna bör ges flexibilitet att använda EU-medel, säger ReK

DELA MED SIG:

publicerade

on

Ungdomsarbetslöshet1Lokala och regionala politiker från hela Europa samlades i Krakow idag för att diskutera hur man bäst kan hantera den oroväckande höga ungdomsarbetslösheten. Marskalk från Malopolska-regionen, Marek Sowa, hävdade att den senaste tilldelningen av EU-medel till Polen under de kommande fyra åren kan göra det möjligt för regeringen att göra framsteg i kampen mot problemet. Icke desto mindre efterlyste han att de regionala myndigheterna skulle ges flexibilitet att besluta om vilka utbildningsprogram som ska tillhandahållas i deras samhällen.

Samtalet kom under en Konferens om ungdomssysselsättning anordnas av Regionkommittén – en församling av lokala och regionala politiker – i samarbete med Malopolska-regionen. Talare diskuterade hur man bäst kan genomföra utbildnings- och utbildningsprogram lokalt för att ta itu med ungdomsarbetslösheten som i EU ligger på 22.8 %, medan Polen ser 26.3 % drabbad. Polen hade nyligen gått med på det 13 miljarder € av EU-medel som avsatts för att utbilda arbetssökande, hjälpa små och medelstora företag att anpassa sig genom att investera i människor, modernisera yrkesutbildningen och investera i projekt som förbättrar samarbetet mellan skolor och företag.

Sowa påminde om att Regionkommittén hade krävt att EU-medel tilldelas direkt till lokala och regionala myndigheter för att de ska kunna utforma och genomföra utbildnings- och utbildningsprogram lokalt, och sa: "Den största tillgången vi har är våra ungdomar och det är därför att investera i dem är så viktigt. Vi levererar program som gör skillnad och EU-medel är en viktig booster för att erbjuda våra ungdomar en ljusare framtid. Som fallet är i Polen, om regionala regeringar ska leverera måste vi fortsätta att ges flexibiliteten att använda pengarna för att möta våra lokala behov.”

Polens minister för sysselsättning och socialpolitik Władysław Kosiniak-Kamysz, hävdade att konferensen hade bevisat att kampen mot ungdomsarbetslösheten kräver samarbete mellan alla regeringsnivåer. ”Vi välkomnar Regionkommitténs ansträngningar för att hålla detta evenemang i Polen. Ungdomsarbetslöshet är ett gemensamt problem som kräver ett gemensamt svar. Vi kan inte hitta ett svar utan att vidta gemensamma åtgärder som involverar regionerna, kommittén, Europeiska kommissionen och medlemsländerna”. Under konferensen betonade Anton Rombouts, borgmästare i den holländska staden 's Hertogenbosch denna punkt och tillade: "Många unga människor frågar varför de ska sluta skolan när det inte slutar med ett jobb. Jag uppskattar denna inställning men kan inte acceptera den. Som politiker behöver vi skriva en ny berättelse som ger hopp för våra ungdomar och utbildar dem inte bara för arbete, utan för att bli goda medborgare baserade på värderingar om tolerans och solidaritet. För att uppnå detta måste vi arbeta tillsammans - med regeringar, företag och civilsamhället - för att ge en utbildning som främjar ekonomiskt välstånd och social sammanhållning."

Att främja entreprenörskap och ekonomiskt stödja högteknologiska nystartade företag identifierades också som en sektor som kan göra skillnad. Ett yttrande utarbetat av Mattia Tarsi, medlem av Italiens provinsråd i Pesaro och Urbino, påpekade att antalet utvecklare som skapar applikationer i Europa förväntades öka från 1 miljon 2013 till 2.8 miljoner 2018. Med en sådan expansion på marknaden har regeringar måste utnyttja möjligheten och driva sektorn framåt. Tarsi anmärkte: "Det är avgörande att lansera ett nytt utbildningskoncept och markera en ambitiös förändring i nästa generations tankesätt som främjar entreprenörsandan. Vi behöver en ny roll för offentliga förvaltningar som mycket bättre möter investerarnas och entreprenörernas behov och uppfyller dessa behov specifikt för högteknologiska nystartade företag.” I sitt yttrande argumenterade han för att EU måste minska byråkratin, stödja de regioner som ligger efter och harmonisera reglerna lokalt för att uppmuntra unga människor att vara entreprenöriella och tänka digitalt.

Mer information

Annons

Dela den här artikeln:

EU Reporter publicerar artiklar från en mängd olika externa källor som uttrycker ett brett spektrum av synpunkter. De ståndpunkter som tas i dessa artiklar är inte nödvändigtvis EU Reporters.

Trend